Panele fotowoltaiczne mogą mieć wiele zastosowań – oprócz dostarczania prądu do całego domu można je wykorzystać do mniejszych zadań, jak grzanie wody.

Grzanie wody panelami – jak to zrobić?

Panele fotowoltaiczne zwykle kojarzą się z dużą, skomplikowaną instalacją na dachu budynku. Tymczasem do grzania wody na własny użytek wystarczą odpowiednio dobrane panele i przetwornica, która przekształci napięcie stałe w zmienne.

Najczęściej spotykane są zestawy z 4 lub 8 panelami słonecznymi – taki pakiet w zupełności wystarczy do zasilania bojlera o mocy dochodzącej do 3 kW. Takie zestawy solarne przeznaczone do uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej działają w tak zwanym systemie off-grid – czyli nie muszą być podpięte do sieci energetycznej.

Montaż paneli do podgrzewania wody

Jedynym wydatkiem, z jakim musimy się liczyć chcąc podgrzewać wodę za pomocą paneli fotowoltaicznych, będzie koszt zakupu paneli i ich montażu. Rekomendujemy zlecić to fachowcom, którzy zadbają o to, by całość działała wydajnie i niezawodnie.

Takie panele fotowoltaiczne możemy zamontować na dachu, albo na gruncie.

Połączone szeregowo panele fotowoltaiczne dostarczają napięcie do przetwornicy, której zadaniem jest zamiana otrzymanego napięcia stałego w zmienne, które umożliwia zasilanie grzałek czy grzejników.

Dlaczego warto?

Podgrzewanie wody użytkowej za pomocą paneli fotowoltaicznych to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, szczególnie w tych domach, gdzie wodę podgrzewa się za pomocą prądu, albo stale drożejącego węgla/ekogroszku. Cała instalacja działa też kompletnie bezobsługowo – nie wymaga oddzielnego włączania i wyłączania, jak klasyczny piec. Należy podkreślić, że tego typu instalacja pracuje przez cały rok – pora roku jest bez znaczenia. Dodatkowo tego typu panele fotowoltaiczne są uniwersalne i można je wykorzystywać na przykład do podgrzewania podłóg.

Fotowoltaika do grzania wody to świetnie rozwiązanie dla wszystkich, którzy grzeją wodę za pomocą:

  • prądu
  • węgla

Wystarczy tylko dobrać odpowiednią moc paneli oraz komponentów, a cały system przez cały rok będzie dostarczał ciepłą wodę w naszym domu.

Taki zestaw do podgrzewania wody jest całkowicie bezobsługowy i stanowi o wiele lepsze rozwiązanie niż tradycyjne kolektory słoneczne.